Get Adobe Flash player

Naktstauriņu vērošana Litenē 15.07.2013.

 

Jau izveidojusies tradīcija, ka trešo gadu pēc kārtas dabā tiek vēroti naktstauriņi Litenē. Šī nakts sakrīt arī ar Eiropas tauriņu nakšu (starptautiska organizācija  European Moth Nights, kura apkopo naktstauriņu uzskaites datus Eiropas valstīs, to skaitā arī Latvijā)  pēdējo datumu – 15. Jūliju. Kā arvien, visus interesentus laipni uzņem Ziemeļvidzemes Putnu pētniecības biedrības vadītājs Elvijs Kantāns un vakara iesākumā naksnīgā pastaigā pa Litenes parku māca klātesošajiem saklausīt pūču balsis, saskatīt sikspārņus to lidojumā.

Nakts šoreiz padevusies tāda vējaināka, taču aizvējā aiz vecās mežniecības ēkas, Pededzes upes gravas malā uztādīta naktstauriņus pievilinoša lampa. Uz lampas gaismas apspīdētā ekrāna jau salidojuši vairāki lieli naktstauriņi, rāpo viena līķvabole, un viens otru trenkā, acīmredzot no netālu koka dobumā esošā pūžņa, gaismas izvilinātie sirseņi. Par katru klāt atlidojušo naktstauriņu sugu nelielu informāciju sniedz Dabas aizsardzības pārvaldes inspektors Guntis Akmentiņš. Apmeklētāji uzzina tauriņu latviskos nosaukumus, kuri labi raksturo katras tauriņu sugas izskatu vai to barības augu.  Uz gaismas apspīdētā ekrāna apskatāmas tādas naktstauriņu sugas kā lielais ķērpjlācītis, žodzeņu joslainais sprīžmetis, ievu ordeņpūcīte, saulkrēsliņu sprīžmetis un citas interesantas sugas. Izturīgākie pie naktauriņu pievilinātājgaismas  sagaida austošo rītu, kad naktstauriņi savu lidošanu beidz un kļuvis arī krietni vēsāks. Nakts gaitā uzskaitītas apmēram 115 nakts lieltauriņu sugas, kas par spīti samērā vēsajai naktij, ir ļoti labs rādītājs un liecina par Litenes apkārtējo biotopu vērtību un lielu bioloģisko daudzveidību.

Teksta autors Guntis Akmentiņš Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas vecākais valsts vides inspektors  

 

Gaidām kad atsauksies kādā pūce

 

Entomologs Guntis Akmentiņš iepazīstina ar plašo un dažado naktstauriņu dažadību

Ievu ordeņpūcīte